Wayusa - Ilex Guayusa 100g

Wayusa - Ilex Guayusa 100g

Wayusa - Ilex Guayusa 100g
Wayusa - Ilex Guayusa 100g
Výrobce: herbsofthegods
Model: wayusa
Dostupnost: skladem
Cena: 240,00Kč
Množství:  

Ilex Guayusa je stálezelený strom, který dorůstá výšky 6–30 metrů a pochází z hornoamazonských oblastí Ekvádoru, severovýchodního Peru a jihozápadní Kolumbie, kde roste v nadmořské výšce mezi 200–2000 metry. Cesmína guayusa se pěstuje převážně ve východoekvádorských provinciích Napo a Pastaza, částečně však též v Peru a v Kolumbii. Po sklizni se její listy suší, aby se v nich vyvinulo aroma.

Odvar z listů Ilex Guayusa je tradičním povzbuzujícím nápojem domorodých obyvatel povodí řeky Napo v ekvádorské Amazonii. Ilex Guayusa patří do rodu cesmín (ilex), stejně jako například u nás známá yerba maté, ale její chuť je docela jiná. Ilex Guayusa má  podobný obsah kofeinu jako káva a dvakrát více antioxidantů než zelený čaj. Její čokoládově nasládlý aftertaste kombinovaný s kouřovou chutí je nezaměnitelný. Mezi čaji i jinými přírodními nápoji nenajdete ani zdaleka podobný.
Indiáni Kičua pijí Ilex Guayusa každé ráno před svítáním. Celou noc ji nechávají nad ohněm, aby se u něj ráno setkali a s prvními doušky sdíleli sny uplynulé noci. Několik šálků jim dodá sílu pro fyzicky náročnou práci v pralese. Večerní popíjení naopak dle jejich tradice přináší podivuhodně živé sny a pravidelné konzumaci se přisuzuje blahodárný vliv na zažívání (na rozdíl od kyselinotvorné kávy), na schopnost těla vyrovnávat hladinu cukru v krvi, a přirozenou detoxikaci těla. Ilex Guayusa prý také  podněcuje  milostný život a plodnost obou pohlaví.
Důležitými obsahovými látkami v listech Ilex Guayusa jsou kofein, teobromin, L-theanin, kyselina glutamová, eucin, vitamíny C a D, magnezium, vápník, zinek, chrom, antioxidanty (2x více než zelený čaj), bioflavonoidy, saponiny.

V naší na čas orientované společnosti by se tradiční dlouhé vaření wayusy nesetkalo s přijetím. Proto dodáváme wayusu drcenou, kterou stačí povařit cca 5 minut. Na 1 litr vody dejte 4-5 polévkových lžic drcených listů a nechejte je jemně probublávat na mírném ohni. Čím déle, tím bude wayusa silnější. Jednou převařené listy je možné znovu ještě 2-3 x převařit, případně k nim přidat lžici čerstvých.