Růže z Jericha - Dino Plant 1ks

Růže z Jericha - Dino Plant 1ks

Růže z Jericha - Dino Plant 1ks
Růže z Jericha - Dino Plant 1ks Růže z Jericha - Dino Plant 1ks Růže z Jericha - Dino Plant 1ks
Výrobce: berk
Model: selaginella
Dostupnost: skladem
Cena: 89,00Kč
Množství:  

Vraneček (Selaginella lepidophylla) - pozoruhodná rostlina z čeledi Vranečkovité (Selaginellaceae), jejíž domovinou je mexická poušť Chihuahuan. Lidový název "růže z Jericha" sdílí s rostlinou Choulivka jerišská (Anastatica hierochuntica) z Egypta, která je však ze zcela jiné čeledi (brukvovité-Brassicaceae), řádu i třídy. Obě rostliny si však našli stejný způsob přežití - když vyschnou, jejich oddenky se stočí do pevného a přitom lehkého klubíčka, které je po poušti kouleno a hnáno větrem jako tzv. "pouštní běžec". Pokud se rostlina dostane k vlhkosti, během krátké doby se béžově šedivé klubíčko opět rozvine do růžice, která je uvnitř zelená, a začne po dobu, kdy je ve vlhku, provádět fotosyntézu a růst. Odtud je její další název „květina vzkříšení“ (resurrection plant). Rostlina tak nabere síly na další suché období.

Říká se také, že růže z Jericha má léčivé účinky. Růže vám oživí atmosféru Vánoc, Velikonoc či jiné příležitosti. Nenechte si ujít tuto jedinečnou hru přírody, hodně radosti při jejím pozorování. Už po jednom dni se rostlina zcela otevře a vytvoří svěží a jakoby kořeněné klima velice příjemné pro dýchání. Růže z Jericha je nejvíce prospěšná pro lidi, kteří trpí dýchacími obtížemi. Jakmile se Selaginella otevře, je provoněn celý byt a zároveň se pročistí vzduch. Jelikož ve vodě začne bujně růst jako překrásná zelená plavuň, říká se jí také "Dino Plant" - všechny vranečky skutečně patří mezi plavuně (Lycopodiophyta).

Abychom toto jedinečné přírodní představení oživili, zalejeme jednoduše suchou rostlinu velkým množstvím studené nebo i vlažné vody, nejlépe na míse nebo na talíři a už za několik minut se tato zdánlivě suchá a neživá koule naplňuje novým životem, otvírá se jako dlaň a začíná ukazovat svoji zelenou krásu. Nejlepšího výsledku se dosáhne, necháme-li růži první noc ve vodě ponořenou. Potom vodu slijeme a denně dáváme jenom tolik čerstvé vody, aby rostlina byla pouze spodní částí ve vodě. Po asi 5 až 8 dnech vyjmeme rostlinu z vody a necháme ji opět vysušit. Jakmile je rostlina opět vysušená, uloží se minimálně na 2 - 4 týdny do sucha. Kdykoli si vzpomenete, můžete si tuto nádhernou hru přírody zopakovat. Pokud se na rostlině vyskytne plíseň, nechte ji okamžitě vyschnout.

Na exotických trzích je Selaginella nabízena jako "magická komodita" přinášející lásku, štěstí, bohatství... Je živým symbolem víry a důvěry v život, v sílu přírody, která dokáže znovu oživit to, co se jeví bez života. Kam se rostlina umístí, tam se přivedou všechna požehnání, která život může přinést. V mnoha oblastech se nosí jako amulet zaručující hojnost, klid, dlouhý a zdravý život, ... absorbující všechny negativní energie. Přirozeností rostliny je důvěra v okolní vlivy, že jí vždy donesou tam, kde může znovu prospívat.