Locika - Lactuca virosa extract 50:1 3g

Locika - Lactuca virosa extract 50:1 3g

Locika - Lactuca virosa extract 50:1 3g
Locika - Lactuca virosa extract 50:1 3g Locika - Lactuca virosa extract 50:1 3g Locika - Lactuca virosa extract 50:1 3g
Výrobce: herbsofthegods
Model: lactucavirosa
Dostupnost: skladem
Cena: 390,00Kč
Množství:  

Opojná rostlina severoamerických Indiánů.

Locika byla tradiční drogou severoamerických indiánů a do poloviny 19. století byla používána lékaři v případě nedostupnosti opia. Významější výzkum byl proveden roku 1911 ve Spojeném království, kde byly objeveny účinné látky, lactucopicrin a lactunin. Užíval jí také španělský architekt Antoni Gaudí, údajně pro získání inspirace.

Lactuca virosa je jednoletá až dvouletá bylina vysoká asi 0,5-1,5 metru s bělavou přímou lodyhou, která je u báze štětinatá, výše lysá, na bázi často načervenalá. Nahoře se větví v bohatou latu. Listy tvarem připomínají listy smetánky, jsou tuhé, lysé a modravě zelené. Květy jsou světle žluté v úborové latě. Kvete v červenci až září. Celá rostlina je protkána mléčnicemi, které při poranění roní mléčně bílou šťávu.

Celá rostlina včetně kořene je bohatá na mléčný latex, který se nazývá lactucarium či locikovina. Latex volně vytéká ze všech nařezaných částí živé rostliny. V lidovém lékařství se tento bílý latex sbíral a nechal sušit na slunci. Obsažené lactucarium však bylo ceněné jako přírodní léčivo, jelikož se považovalo za mnohem bezpečnější a šetrnější než opium. Účinky lactucaria jsou opiu podobné, ovšem bez rizika návyku a bez tendence způsobovat nepříjemné zažívací obtíže. Latex se používal v lidovém lékařství převážně pro jeho protibolestivé účinky, proti křečím trávicího ústrojí, pro močopudný účinek, jako silný relaxant s výraznou podporou usínání a spánku. Latex se užíval také při úzkosti, neurózách, na potlačení hyperaktivity u dětí, při suchém a dráždivém kašli, černém kašli, revmatických bolestí apod. Koncentrace mízy a účinek lactucaria je nízká u mladých rostlin, nejkoncentrovanější je latex když rostlina přichází do květu a po odkvetení při tvorbě semínek síla lactucaria opět slábne. Těžba latexu probíhá tak, že se v době květu nařezávají nadzemní části rostliny, zvláště stonky nebo listné žíly. Latex se nechá vytékat a po částečném povrchovém zaschnutí se seškrabává. Takto se u jedné rostliny postupuje i několikrát za den až do jejího úplného vyčerpání. Poté se rostlina sklídí a usuší. Po usušení se rozdrtí nebo rozemele a tato sušina se prodává jako surovina na odvary nebo pro přípravu tinktur. Čerstvá míza bývá také aplikována zevně při léčbě bradavic. Lactucarium se přidává i do některých průmyslově vyráběných homeopatických léků. V současné době zažívá Lactuca virosa návrat mezi užívané byliny na poli lidové medicíny jako bezpečná a přitom velmi účinná alternativa.

Locikovina má účinky podobné opiu, žádné opiáty však neobsahuje. Účinky trvají od půl hodiny po pár hodin a ustupují zvolna. Oleje a extrakty se přidávají do čajů pomáhajících usnout. Nejčastějším způsobem užití používaným i Indiány je ale kouření sušeného latexu.

Z účinných látek najdeme v locice hned tři psychoaktivní složky: lactucin, lactucerol (taraxaxterol) a kyselinu lactucovou.

Kromě relaxačních účinků byla Locika známá i jako očistná rituální rostlina. Používala se do vykuřovadel, kuřidel a tabákových směsí.

Extract je připravený k okamžitému užití - např. rozředěný ovocným džusem. Jednorázově je možné užít až 1g extractu. Extract z Lociky je také možné přidat do čaje z dalších bylin, např. Mučenka pletní, Damiana.