Třezalka - Hypericum perforatum 50g

Třezalka - Hypericum perforatum 50g

Třezalka - Hypericum perforatum 50g
Třezalka - Hypericum perforatum 50g Třezalka - Hypericum perforatum 50g Třezalka - Hypericum perforatum 50g
Výrobce: herbsofthegods
Model: hypericum
Dostupnost: skladem
Cena: 79,00Kč
Množství:  

Nejproslulejší přírodní antidepresivum.

Třezalka byla používána již v antických dobách k léčbě melancholie, jako abortivum a lokálně k hojení ran a po bodnutí hmyzem. Zmínky o jejím léčebném použití najdeme již u Hippokrata, Theofrasta a Galena. Paracelsus ji používal k léčbě psychických poruch a nazýval ji „arnikou pro nervy“.

V posledních 15–20 letech byl obnoven zájem o Hypericum perforatum k ovlivnění depresivní nálady a byly provedeny soustavné preklinické a klinické zkoušky s tímto rostlinným antidepresivem. O oblibě třezalky v indikaci depresivní poruchy svědčí i fakt, že prodej třezalky představuje v Německu 20–30 % trhu s antidepresivy a předpisují ji hlavně praktičtí lékaři.

Třezalka tečkovaná má vstřícné menší vejčité listy. V mezibuněčných prostorách jsou siličné nádržky, které jsou patrné jako prosvítající tečky. Květy jsou pětičetné, tyčinek je mnoho, na spodu srůstají nitkami a tvoří 3 samostatné svazečky. Na pylových váčcích, i na korunních plátcích jsou tmavé žlázky, obsahující hypericin.

Třezalka vždy vzbuzovala pozornost tím, že hromadně začíná kvést po nejdelším dni v roce – proto se jí také říkávalo bylina svatého Jana (svatojánská bylina - St. John's Wort). Využívala se i jako rostlina barvířská (získávala se z ní barva žlutá a oranžová).

Extrakt třezalky tečkované je prokázaně účinným antidepresivem u lehčích a středně těžkých depresivních poruch. Oproti syntetickým preparátům se při léčbě třezalkou vyskytlo významně méně nežádoucích účinků, nebyla pozorována přílišná sedace, kardiotoxicita, zvýšení tělesné hmotnosti či narušení kognitivních funkcí. Nejpravděpodobnějším vysvětlením antidepresivního působení extraktu třezalky je inhibice zpětného vychytávání serotoninu, dopaminu, noradrenalinu a GABA a o něco méně L-glutamátu ze synaptických štěrbin mezi neurony v CNS. V CNS dochází ke kumulaci složek extraktu, které po vysazení léku se jen pomalu – v průběhu několika týdnů – uvolňují z CNS. Antidepresivně působící složky patří do 3–4 hlavních skupin: naftodiantrony (hypericin a pseudohypericin), floroglucinoly (hyperforin a adhyperforin), flavonoidy (hyperosid, quercetin) a biflavony (biapigenin, amentoflavon).

Jedna lžíce sušené byliny se spaří 2.5dl vroucí vody a nechá se přikrytá odstát 15-20 minut. Nedoporučuje se užívat více než 3 šálky čaje denně.

POZOR!
Třezalka je silným induktorem CYP4503A4, čímž dochází k rychlejšímu metabolizmu substrátů tohoto izoenzymu a snížení jejich plazmatické koncentrace o 25–80 % do terapeuticky neúčinných hladin. Naopak při prudkém vysazení třezalky plazmatické koncentrace substrátů P4503A4 a P-glykoproteinu se mohou zvýšit až k toxickým hodnotám.
Posílení aktivity jaterního enzymu cytochrom P450 znemožní působení zejména těchto léků:

 • cyclosporine
 • acenocoumarol
 • phenprocoumon
 • phenobarbital
 • phenytoine
 • theophylline
 • digoxin
 • indinavir
 • cyklosporin
 • ethinylestradiol
 • amitriptylin

Třezalka také ovlivní účinek antidepresiv typu SSRI. Společné užívání se nedoporučuje.